Mieszkanie dla Singla, na co zwrócić uwagę.

Mieszkanie dla Singla, na co zwrócić uwagę.

Twoje pierwsze własne mieszkanie? Zastanawiasz się co powinno znaleźć się w Twojej nowej kawalerce? Obawiasz się, że przeoczysz istotne wyposażenie? A może planujesz zakup kawalerki dla swojego dziecka, które właśnie przestało być dzieckiem? Oto zbiór moich przemyśleń w temacie mieszkanie dla singla.

Mieszkanie dla singla. Czy istnieją jakieś normy?

Wprawdzie moje kawalerskie czasy już przeminęły, mam jednak przeczucie, że ten temat powróci jak bumerang. Dzieci dorastają i w końcu będą szukały swojego miejsca i jak to się mówi „wyfruną z gniazda”. Celowo w tym wpisie pominę aspekty gospodarcze i lokalizacyjne. O tym jest już wiele informacji w sieci, te kwestie ulegają też częstym zmianom. Skupię się natomiast na funkcji mieszkania.

Współczesny singiel jest niezależny, nie angażuje się w stałe związki oraz nie przywiązuje się do miejsca zamieszkania. Charakteryzuje go brak zobowiązań. Jest gotowy zmienić lokal w razie potrzeby. Gdy jednak decyduje się na zakup nieruchomości wybiera z reguły te położone w atrakcyjnej lokalizacji, o niewielkiej powierzchni. Ale najważniejszy aspekt, który musi wziąć pod uwagę to budżet.

Mieszkanie dla singla – RynekPierwotny.pl

W zasadzie z tak przedstawionego opisu można wywnioskować, że singlowi jest wszystko jedno, a przecież nie jest, niezależnie od tego czy ma tego świadomość czy nie. Zakup mieszkania to decyzja na tyle znacząca, że warto przeznaczyć więcej czasu na jej przenalizowanie. Takie mieszkanie może z nami zostać na nawet na całe życie.

Jeden czy dwa pokoje?

Osobiście nie polecam mieszkań jednopokojowych. Wyjątkiem od tej reguły mogą być mieszkania w centrum Warszawy albo innych stolicach Europy. W każdym innym polskim mieście sugeruję szukać lokali z co najmniej jednym dodatkowym pokojem poza pokojem dziennym który w tej sytuacji będzie z aneksem kuchennym. Fakt, takie mieszkanie może okazać się nieco droższe, jednak ostatecznie ma o wiele większy potencjał zarówno dla singla jak i na przyszłość.

rzut poziomy - mieszkanie dla singla
atelier słowińśki – mieszkanie dla singla

Takie podejście sprawdzi się zarówno dla młodej osoby, która właśnie rozpoczyna życie na własny rachunek, jak i dla osób, które po prostu wybrały mieszkanie samemu.
W tym drugim przypadku, jest to świadomy wybór więc posiadanie osobnej sypialni zdaje się być po prostu pewnym nieprzekraczalnym standardem.
W przypadku pierwszym takie podejście daje szereg możliwości wykorzystania dodatkowej przestrzeni. Od podnajmowania w sytuacjach kryzysowych, po szybkie sprzątanie części ogólnej w razie potrzeby. Pierwszy przypadek jest też ciekawszy z innego powodu.

„Zmiany, zmiany, zmiany…” to motto mieszkania dla singla.

Pierwsze mieszkanie dla młodej osoby to istny funkcjonalny poligon eksperymentalny. Podstawową zasadą wyboru mieszkania jest odpowiedź na pytanie „Dla kogo będzie to mieszkanie?”. Łatwo sobie wyobrazić, że w przypadku młodej osoby mieszkającej samemu i jej pierwszego mieszkania odpowiedź będzie bardziej niż niejednoznaczna.

(…)wyobrażenie swojego pierwszego własnego miejsca na ziemi może oscylować gdzieś pomiędzy buddyjskim klasztorem a Times Square.

rzutpoziomy.pl

Zmojego doświadczenia pracy przy tego typu projektach wynika, że wyobrażenie swojego pierwszego własnego miejsca na ziemi może oscylować gdzieś pomiędzy buddyjskim klasztorem w Himalajach a Times Square w Nowym Jorku. Ponadto to wyobrażenie może się zmienić z jednej skrajności w drugą w przeciągu weekendu. Jak poradzić sobie z takim wyzwaniem?

Mniej, ale lepiej – mieszkanie dla singla

Ogólny trend wskazuje na zainteresowanie coraz mniejszymi mieszkaniami. Podobno single zazwyczaj wybierają mieszkania o metrażu 35-40 m2. W takiej przestrzeni często mieści się dodatkowy pokój (sypialnia) o której już wspominałem.

Rzeczoną sypialnię dobrze jest wyposażyć w sposób standardowy. Pokój dzienny natomiast wymaga moim zdaniem niestandardowego podejścia. W tym przypadku najlepiej sprawdza się zasada minimalizmu.

„Mniej, ale lepiej”

Dieter Rams

W przestrzeni wymagającej nieustannej adaptacji im mniej elementów stałych i trudnych do zmiany tym lepiej. Układ funkcjonalny i wyposażenie powinny zapewniać dużą elastyczność. Jednocześnie wyposażenie powinno spełniać wiele funkcji jednocześnie. Przemyślane rozwiązania typu „x w 1” zdecydowanie pomogą w takiej aranżacji. Mam na myśli zarówno sprzęty AGD dzięki którym uzyskamy kompaktową, ale w pełni funkcjonalna kuchnię. Jak i meble wypoczynkowe które np. dzięki modułom można ustawiać w wielu różnych konfiguracjach. Takie podejście wiąże się też ze znaczącym ograniczeniem posiadanych rzeczy i jeszcze bardziej sumiennym podejściem do wyznaczania stref w mieszkaniu.

Mieszkanie dla singla – podsumowanie

Podsumowując wybierając i urządzając mieszkanie dla singla:

  • nie wybieraj najmniejszej kawalerki na rynku, zdecydowanie lepiej jest dopłacić, ale mieć mieszkanie z potencjałem na przyszłość,
  • zwróć uwagę na te 3 rzeczy do sprawdzenia przed kupieniem mieszkania,
  • łazienkę urządź wygodnie, funkcjonalna przestrzeń do dbania o higienę jest ważna.
  • sypialnie umebluj standardowo, wygodne osobne miejsce do spania to podstawa,
  • pokój dzienny potraktuj jako poligon doświadczalny,
  • kieruj się zasadą „Mniej, ale lepiej.” – to jest też dobra zasada na życie.

Zapisz się na newsletter i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach prosto na skrzynkę mailową –>

Jeśli spodobało Ci się to co napisałem albo masz inne zdanie, podziel się swoją opinią w komentarzu.

Uważasz, że te informacje mogłyby być dla kogoś pomocne, udostępnij ten post swoim znajomym.


Dziękuję!Zobacz też: