3 rzeczy do sprawdzenia przed kupieniem mieszkania.

Warto przeczytać poradniki dotyczące wyboru idealnego mieszkania. W sieci jest ich całkiem sporo. Sam też opisuję szerzej to zagadnienie w innym poście na tym blogu. Jednak przede wszystkim zwróćcie uwagę na te 3 ważne rzeczy do sprawdzenia przed kupieniem mieszkania.

Jakie są 3 rzeczy do sprawdzenia przed kupieniem mieszkania?

Korciło mnie, aby napisać, że są to 3 najważniejsze rzeczy, jednak uznałem, że lepiej, jeśli sami o tym zdecydujecie. Z gąszczu materiałów udostępnionych na stronach deweloperów często trudno odczytać kompletny kontekst budynku a co za tym idzie również mieszkania.

Korciło mnie, aby napisać, że są to 3 najważniejsze rzeczy…

Budynek wielorodzinny oprócz mieszkań posiada wiele elementów dodatkowych które mogą mieć znaczący wpływ na jakość przestrzeni, w której będziecie mieszkać. Warto więc dokładnie obejrzeć wizualizacje. Należy jednak pamiętać, że wizualizacja w pewnym sensie jest wizją artystyczną która często ostatecznie rozmija się z rzeczywistością. Najlepiej zatem wybrać się na budowę i zapytać o te rzeczy bezpośrednio osobę, która sprzedaje mieszkania.

3 rzeczy do sprawdzenia przed kupieniem mieszkania:

Poniżej opisałem je dokładniej.

1. Kierunki stron świata

Można pomyśleć, że to oczywiste, faktycznie każdy chciałby mieć widne mieszkanie. Nie koniecznie chodzi o okna tylko od południa. Wystarczy taki ich układ, żeby o godzinie 12:00 zimą nie trzeba było zapalać światła. Proste, ale okazuje się, że ocena tego, ile światła wpada przez okna może nie być już taka oczywista. Sięgając do źródła, czyli Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, do mieszkań zastosowanie ma § 60.

§ 60.

1. Pomieszczenia przeznaczone do zbiorowego przebywania dzieci w żłobku, przedszkolu i szkole, z wyjątkiem pracowni chemicznej, fizycznej i plastycznej, powinny mieć zapewniony czas nasłonecznienia co najmniej 3 godziny w dniach równonocy (21 marca i 21 września) w godzinach 8:oo-16:oo, natomiast pokoje mieszkalne – w godzinach 7:oo-17:oo.

2. W mieszkaniu wielopokojowym dopuszcza się ograniczenie wymagania określonego w ust.1 co najmniej do jednego pokoju, przyczym w śródmiejskiej zabudowie uzupełniającej dopuszcza się ograniczenie wymaganego czasu nasłonecznienia do 1,5 godziny, a w odniesieniu do mieszkania jednopokojowego w takiej zabudowie nie określa się wymaganego czasu nasłonecznienia.

Projektanci wykorzystują programy które automatyzują analizę pozornych ruchów słońca jak np. Shadow Analysis. Jednak nie spotkałem się jeszcze z tym, aby wyniki tej analizy były dostępne dla klienta.

Jak sprawdzić, czy mieszkanie ma wystarczającą ilość światła?

Z dużym marginesem błędu i tylko w celach orientacyjnych możemy samemu stworzyć sobie wykres nasłonecznienia mieszkania. Możemy wykorzystać do tego celu schematyczną „linijkę słońca”. Ta metoda nie uwzględnia wysokości słońca nad horyzontem, ale wystarczy, aby zorientować się czy w mieszkaniu nie będzie za ciemno.

Rzut poziomu, 3 rzeczy do sprawdzenia przed kupieniem mieszkania, uproszczona linijka słońca.
3 ważne rzeczy do sprawdzenia przed kupieniem mieszkania – „linijka słońca”

…w celach orientacyjnych możemy samemu stworzyć sobie wykres nasłonecznienia mieszkania.

Szkicując taką „linijkę słońca” przy każdym oknie możemy z grubsza określić w jakich godzinach dane okno będzie wystawione na słońce. Trzeba pamiętać, aby zorientować ją zgodnie z kierunkiem stron świata zaznaczonym na rzucie.

rzut poziomy - 3 rzeczy do sprawdzenia przed kupieniem mieszkania - przykładowy rzut
3 ważne rzeczy do sprawdzenia przed kupnem mieszkania – rzut mieszkania

Co to jest kontekst mieszkania?

Jednak taki schemat to nie wszystko. W powyższym przykładzie oprócz loggii, która z definicji zmniejsza ilość światła wpadającego przez okno, mogłoby się wydawać, że ze słońcem nie jest najgorzej. Ważny jest jednak również całościowy kontekst. Na karcie lokalu zazwyczaj znajduje się też schemat lokalizacji mieszkania w budynku.

rzut poziomy - 3 rzeczy do sprawdzenia przed kupieniem mieszkania - przykładowy kontekst
3 ważne rzeczy do sprawdzenia przed kupnem mieszkania – kontekst mieszkania.

Jak widać mieszkanie znajduje się na 2 piętrze 9 kondygnacyjnego budynku. Okna wychodzące na południowy zachód są zacieniane przez kształt całego budynku. W efekcie bezpośrednie słońce pojawi się w mieszkaniu jeszcze później niż wynikałoby to z rzutu samego mieszkania. Podsumowując przykładowe mieszkanie ma mało (choć wg ustawy wystarczająco) światła słonecznego i żadne argumenty sprzedawcy tego nie zmienią.

2. Lokalizacja śmietnika

Infrastruktura budynku to kolejna ważna rzecz do sprawdzenia przed zakupem wymarzonego mieszkania. W rozdziale 4. Miejsca gromadzenia odpadów stałych we wcześniej wspomnianym Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury zasady lokalizacji zostały dosyć jasno określone. W myśl ustawy mogą to być też

§ 22. pkt. 2) wyodrębnione pomieszczenia w budynku, mające posadzkę powyżej poziomu nawierzchni dojazdu środka transportowego odbierającego odpady, lecz nie wyżej niż 0,15 m, w tym także dolne komory zsypu z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz, zaopatrzonym w daszek o wysięgu co najmniej 1 m i przedłużony na boki po co najmniej 0,8 m, mające ściany i podłogi zmywalne, punkt czerpalny wody, kratkę ściekową, wentylację oraz sztuczne oświetlenie;

Ten punkt pozwala deweloperom umieszczać śmietniki w obrysie budynku. Choć z założenia mogą to być nawet pomieszczenia ze specjalnymi śluzami osobnymi wentylacjami i dodatkowymi uszczelnieniami, śmietnik to śmietnik. Niech pierwszy rzuci kamień kto nigdy nie wynosił cieknącego worka na śmieci. Nawet jeśli drzwi do tego pomieszczenia znajdują się 10m od okna, ale okno zlokalizowane jest bezpośrednio nad tymi drzwiami latem możemy zapomnieć o przyjemnym przewietrzaniu mieszkania.

3. Lokalizacja miejsc postojowych

W tej kwestii również można znaleźć wytyczne we wspomnianym wcześniej rozporządzeniu. Zasady lokalizacji miejsc postojowych, garaży, garaży podziemnych i wjazdów do nich są nieco bardziej skomplikowane. Nie zagłębiając się w analizę nad tym tematem polecam kierować się zdrowym rozsądkiem i wyobraźnią. Warto sprawdzić, czy miejsca parkingowe nie są umiejscowione tuż pod naszymi oknami. Dobrze również, jeśli wjazd do garażu podziemnego nie sąsiaduje np. z naszym tarasem lub balkonem.

3 rzeczy do sprawdzenia przed kupieniem mieszkania.

Podsumowanie.

Podsumowując w trakcie budowy trudno zauważyć niedogodności związane z późniejszym użytkowaniem osiedla przez większą ilość mieszkańców. Każdy lubi wygodę a społecznie mamy tendencję do dbania w pierwszej kolejności o własne interesy. Dlatego polecam w trakcie oglądania mieszkania wyjść na balkon lub powyglądać przez okno. Obserwując otoczenie warto wyobrazić sobie osiedle pełne mieszkańców wyprowadzających psy, wyrzucających śmieci, robiących remonty i parkujących samochody. Polecam też umówić się na spotkanie ze sprzedawcą kilka razy o różnych porach dnia. Takie podejście może pomóc uniknąć problemów związanych z nieprzemyślaną decyzją.



Zapisz się na newsletter i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach prosto na skrzynkę mailową –>

Jeśli spodobało Ci się to co napisałem albo masz inne zdanie, podziel się swoją opinią w komentarzu.

Uważasz, że te informacje mogłyby być dla kogoś pomocne, udostępnij ten post swoim znajomym.


Dziękuję!